Simklubben som håller till i badhuset i Malmö är missnöjda med ventilationen, berättar Sveriges Radio.
Hoppbassängen är relativt nybyggd och 50-metersbassängen håller på att förstärkas men de små fläktarna som surrar i taket och ventilationen är långt ifrån tillräckliga menar Matthew McNutt, chefstränare på simklubben RAN.
– Kom hit på en vanlig eftermiddag när det är fullt med folk i bassängen. Det blir varmare och varmare och väldigt obekvämt. Vi har mycket klagomål från både tränare och föräldrar. För de som tävlingstränar här är vattenkvaliten och ventilationen mycket viktigt. Om de andas in smutsig luft vid vattenytan så kan det bli ett hälsoproblem, berättar han för Sveriges Radio.
Simklubben ska flytta till Malmö nya bahus om några år. Men deras upplevelser i nuvarande faciliteter visar hur viktigt det är med ett väl fungerande luftflöde för att människor och miljö ska må bra. Detta gäller såväl i idrottshallar, arbetsplatser, skolor och i hem.
Kommentera