Tidigare så har sotarbloggen informerat om vikten av korrekta glidskydd och takstegar. Eftersom det samlas en massa frost och is på både tak och grund, är det extra viktigt att tänka på hur t.ex. markstegen är placerad. Är den ställd på ett trädäck är detta oftast förrädiskt halt, och ett glidskydd räcker inte för att hålla stegen på plats.
På taket är det viktigt… att stegen inte ligger för långt ifrån skorstenen, eller är för kort. Avståndet mellan stegen och skorsten får vara högst en meter. Mellan mark- och takstege kan det ibland vara nästan en och en halv meter, och detta är givetvis inte godkänt. Mark- och takstege ska ligga direkt vid sidan om varandra. Det finns även många skräckexempel på murkna trästegar som används som mark- eller takstege. Men den värsta säkerhetsrisken är egentligen plattformar i trä som tagit stor skada av fukt och is.
I slutändan är det sotaren själv som är sitt eget skyddsombud, och kommer inte heller att gå upp på tak som han eller hon anser vara osäkra. Så hjälp oss att hålla sotaren säker, och din skorsten sotad.
Mer om glidskydd och taksäkerhet
Kommentera