
På kontoret i utkanten av Malmö börjar dagen tidigt. Doften av nybryggt kaffe sprider sig i korridoren, och det dröjer inte länge förrän de första kollegorna samlas för dagens första samtal.
En tidig start med kollegorna
Bland de morgonpigga finns Rafal Pietruk, OVK-kontrollant på SIMAB. Han är ofta först på plats, och den lilla morgonstunden har blivit en uppskattad tradition – en stund för att prata jobb, utmaningar och vardag, men också för att skratta tillsammans.
– Morgonkaffet med kollegorna har blivit lite av en vana. Det är en bra start på dagen – vi pratar jobb, men också om livet i stort. Det skapar bra stämning, säger Rafal Pietruk.

Kvalitet och vunna upphandlingar
Rafal arbetar med obligatorisk ventilationskontroll, OVK, en lagstadgad besiktning som ska säkerställa att ventilationen fungerar som den ska. Intervallerna varierar beroende på byggnadstyp. Kontrollen handlar inte bara om att mäta luftflöden, utan också om att se till att systemen underhålls och bidrar till en hälsosam inomhusmiljö.
SIMAB har under de senaste åren vunnit flera stora och långsiktiga OVK-avtal i regionen – ett resultat av företagets tydliga kvalitetstänk och sätt att arbeta.
– Det känns bra att jobba i ett företag som verkligen satsar på kvalitet och utveckling. Vi vet att vårt arbete uppskattas, säger Rafal
Gemenskap och yrkesstolthet
På SIMAB handlar arbetet med OVK om mer än bara siffror och flöden. Det handlar om yrkesstolthet, ansvar och känslan av att bidra till något viktigt – friskare luft och tryggare byggnader.
Trivseln på jobbet är något som ofta återkommer när man pratar med medarbetarna. Här finns både erfarenhet och engagemang, men också en varm gemenskap. Kaffekoppen på morgonen har blivit symbolen för det – en enkel stund som påminner om varför så många trivs och väljer att stanna.
Och mitt i allt det finns kollegor som Peter Magnusson – en del av den positiva anda som gör SIMAB till en arbetsplats där människor trivs och utvecklas tillsammans.

Vill du bli en del av SIMAB-teamet?
Läs mer om hur det är att arbeta hos oss på: simab.se.

Lämna en kommentar